| Management number | 216084783 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $131.60 | Model Number | 216084783 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Dell Latitude 3420 14" HD i5-1135G7 8GB RAM 256GB SSD Windows 11 Pro Laptop



| UPC | 683370322752 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Latitude 3420 |
| Model Year | 2018 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Laptop |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | DELL Computers |
| Model Number | 3420 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | charger |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 2.6 GHz |
| Total Usb Ports | 6 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i5-1145G7 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR SDRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Display Technology | LED |
| CPU Model Generation | 11th Gen |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Full-size |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR3 |
| Optical Storage Device | no |
| CPU Model Speed Maximum | 4.4 GHz |
| Connectivity Technology | Ethernet, HDMI, USB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 11"L x 1"W x 3"Th |
| Other Special Features of the Product | Webcam, Windows 11 Pro Advanced Security |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form