| Management number | 216079579 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $173.91 | Model Number | 216079579 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Latitude Laptops & 2-in-1 PCs Our most secure and manageable commercial laptops, delivering reliable productivity for your end-users.
| UPC | 884116340492 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| Voltage | 120 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Dell Latitude |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Netbook |
| Item Weight | 1.27 Kilograms |
| Screen Size | 11.6 Inches |
| CPU Codename | Gemini Lake |
| Manufacturer | Dell |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Model Number | 4VV0Y |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop |
| Warranty Type | Limited |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| CPU Model Number | N4120 |
| Operating System | Windows |
| Processor Series | Celeron |
| Touchpad Feature | True |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | USB devices, Bluetooth devices |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | USB |
| Memory Clock Speed | 1600 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| CPU Model Generation | Gemini Lake |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 615 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Chiclet |
| Warranty Description | 1 year manufacturer Limited |
| Wireless Compability | 802.11n |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Connectivity Technology | USB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1280x720 |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form