| Management number | 216115843 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $260.71 | Model Number | 216115843 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Small frame. Big results. This small, sleek 14" Laptop with connectivity and management features is ideal for growing businesses. Operating system available with Windows 10 Pro - for a smooth, versatile PC experience. Work seamlessly, anywhere legacy ports: connecting to peripherals is streamlined and simple with the maximum amount of port options in any Latitude, including RJ45, HDMI, USB 3.1 and USB Type-C. Plus, this laptop is the only Latitude to include VGA so you can connect without an adapter. Conquer your workday: The latest 8th generation Intel Core processors with up to i7 4-Core delivers the power you need for productivity in any setting. All-day power: extended battery life handles your entire workday and then some. Designed to impress the smallest in its class: with its sleek, small design, this is the first 3000 Series laptop to qualify as an ultra Book according to IDC industry definition, making this system ideal for travel and daily use. Screen and touch pad: the optional full HD touch screen expands your view, while the precision touchpad lets you leave your mouse behind and stay productive on the go. Expand your office: The Latitude 3400 enhances your workflow anywhere and looks good while doing it. It's smaller and features a 40% thinner bezel than The previous generation, with a new wedge shape that's even more compact. Gloss edges look elegant and modern in any setting.
| UPC | 884116336556 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | black or silver |
| Voltage | 15 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Dell Latitude |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 5.65 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Life | 5 Hours |
| CPU Codename | Whiskey Lake-U |
| CPU L2 Cache | 6 MB |
| CPU L3 Cache | 6 MB |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | PT7PN |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Dell Latitude 3000 3400 14" Notebook - 1920 x 1080 - Core i5 i5-8265U - 8GB RAM - 256GB SSD |
| Series Number | 3400 |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| Item Type Name | Dell Latitude 3000 3400 14" Notebook - 1920 x 1080 - Core i5 i5-8265U - 8GB RAM - 256GB SSD |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 1 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i5-8265U |
| Operating System | Windows 10 |
| Processor Series | Core i5 |
| Touchpad Feature | True |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | 72-Pin EDO SIMM Memory |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other Bluetooth-enabled devices |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | HDMI, USB, VGA |
| Memory Clock Speed | 2666 MHz |
| Hard Disk Interface | ATA |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| CPU Model Generation | 8th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 620 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Touchscreen |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 Year |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| Optical Storage Device | BD-R |
| CPU Model Speed Maximum | 3.9 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 56 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 3.2"L x 12"W x 5.7"Th |
| Automatic Backup Software Included | windows 10 pro |
| Global Trade Identification Number | 00884116336556 |
| Notebook Pointing Device Description | Precision touchpad |
| Other Special Features of the Product | Precision Touchpad, Touch Screen, Bluetooth, Multiple Connectivity Options, Windows 10 Pro |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form