| Management number | 216144668 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $104.35 | Model Number | 216144668 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
OptiPlex 5050 SFF. Intel Core i7-7700 Processor (Quad Core, 8MB, 8T, 3.6GHz, 65W). 8GB DDR4 (2x4G). 2.5inch 256GB SATA Class 20 Solid State Drive. Intel Integrated Graphics. Windows 10 Pro 64bit English, French, Spanish. Intel Standard Manageability. Dell KB216 Wired Keyboard English Black/Dell MS116 Wired Mouse Black. 8x DVD+/-RW 9.5mm Optical Disk Drive.
| UPC | 884116254928 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Optiplex |
| Model Year | 2017 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Item Weight | 11.33 Pounds |
| Screen Size | 2.5 Inches |
| Aspect Ratio | Unknown |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | D&H |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Model Number | K3T2W |
| Speaker Type | Speakers |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | computer, manual |
| Cooling Method | Air |
| Item Type Name | OptiPlex 5050 Small Form Factor Desktop, Intel Core i7-7700, 8GB RAM, 256GB SSD, Black |
| Item Dimensions | 10.4 x 15.5 x 19.2 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 3.6 GHz |
| Total Usb Ports | 10 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Core i7-7700 |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i7-7700 |
| Processor Socket | LGA 1151 |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Power Consumption | 50 Watts |
| Specification Met | Energy Star |
| Hardware Interface | DVD-R, HDMI |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Graphics Coprocessor | HD 630 Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Mouse |
| Keyboard Description | Dell KB216 Wired Keyboard |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 3 YEAR |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | DVD+RW |
| Video Output Interface | HDMI |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 8 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | business, personal |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 8 |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Global Trade Identification Number | 00884116254928 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form