| Management number | 216085356 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $273.91 | Model Number | 216085356 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Dell Inspiron 3671 Desktop 9th Gen Intel Core i7 9700 12GB, DDR4 256GB SSD Intel UHD Graphics 630 Windows 10 Home 64bit English
| UPC | 884116359616 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Inspiron |
| Model Year | 2019 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Size | 75 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Model Number | 3671 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | 1 |
| Cooling Method | Air |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i7-9700 |
| Operating System | Windows 10 |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Socket | LGA 1151 |
| Graphics Card Ram | 12 |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Hardware Interface | Ethernet, HDMI, USB, USB 2.0, VGA |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | QWERTY |
| RAM Memory Installed | 12 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11ab |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | 256 Gb |
| Video Output Interface | HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 4.7 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 12 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 3840 x 2160 pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Total Expansion Slots Quantity | 5 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form