| Management number | 216084134 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $131.60 | Model Number | 216084134 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
This pre-owned or refurbished product has been professionally inspected and tested to work and look like new. How a product becomes part of Amazon Renewed, your destination for pre-owned, refurbished products: A customer buys a new product and returns it or trades it in for a newer or different model. That product is inspected and tested to work and look like new by Amazon-qualified suppliers. Then, the product is sold as an Amazon Renewed product on Amazon. If not satisfied with the purchase, renewed products are eligible for replacement or refund under the Amazon Renewed Guarantee.



| UPC | 649661712558 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Dell Inspiron |
| Model Year | 2020 |
| Resolution | 720p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 4 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| CPU Codename | Ice Lake |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Model Number | a4a379fd-ecda-46e8-abca-bdea63705c96 |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | AC Adapter |
| Screen Finish | matte or anti-glare |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 128 GB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i3-1005G1 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 10 |
| Processor Series | Core i3 |
| Audio Output Type | Internal, Headphones |
| Bluetooth support | No |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touch Screen Type | Non-touch |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | USB devices (e.g., mice, keyboards, storage devices) |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Solid State Drive |
| Memory Clock Speed | 3.4 GHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| CPU Model Generation | 10th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel(R) UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Not Specified |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11ac, 802.11b, 802.11g, 802.11n |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Microphone Form Factor | Integrated microphone |
| CPU Model Speed Maximum | 3400 MHz |
| Connectivity Technology | Ethernet, USB |
| Specific Uses For Product | Work, School, Office |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 Home |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form