| Management number | 216096988 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $599.60 | Model Number | 216096988 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Built for durability and powered by a 10-core Intel Core 7, this Dell 16 Laptop AI PC handles multitasking, creative apps, and heavy workloads with ease. The responsive touchscreen provides intuitive control for work, school, or everyday use. OS Windows 11 Pro 64-bit CPU & Cooling Intel Core 7 (10 cores, 12 threads) Adaptive thermal technology Memory & Storage 32 GB DDR5 RAM 1 TB PCIe SSD Display & Graphics 16" Touch FHD+ (1920 x 1200) IPS Anti-Glare Display Dell ComfortView Intel Graphics Connectivity & Ports Wi-Fi 6E + Bluetooth 5.3, USB Type-C 10Gbps (PD, DisplayPort 1.4), 2x USB-A 3.2, SD Card Reader, HDMI 1.4 Features 1080p FHD Webcam + dual mics, MaxxAudio Pro Stereo Speakers, long-lasting battery with Express Charge Full-size backlit keyboard with 10-key pad, fingerprint reader, slim, durable, and lightweight design
| UPC | 884116989639 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Ice Blue |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | Dell Laptop |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 4.4 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Laptop |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 5.4 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | Intel Core 7 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Unknown |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, headphones, and other peripherals |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | PCIE x 16 |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 2.4 GHz Radio Frequency, 5 GHz Radio Frequency, 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Connectivity Technology | Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, USB Type-C, USB-A, HDMI, SD Card Reader |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 45 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.05"L x 9.82"W x 0.68"Th |
| Other Special Features of the Product | Copilot key |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form