| Management number | 216082232 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $480.00 | Model Number | 216082232 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Brand: Dell Operating System: Windows 11 Storage: 2TB PCIe NVMe M.2 SSD (1x slot available) Graphics: AMD Radeon Graphics (Integrated) Memory: 64GB DDR4-3200MHz (2x SO-DIMM slots, upgradeable) Processor: AMD Ryzen 7 7730U (2.0 GHz base clock, up to 4.5 GHz max boost, 8 cores, 16 threads, 16 MB L3 cache) Display: 15.6 inches diagonal, Full HD (1920 x 1080), IPS, touchscreen, anti-glare, 220 nits, 45% NTSC color gamut Wireless: Realtek RTL8821CE Wi-Fi 5 (802.11ac) 1x1 + Bluetooth 5.0 Audio: 2x 2W Waves MaxxAudio Pro speakers, built-in microphone Keyboard: Full-size with numeric keypad Webcam: HD (1280 x 720) with privacy shutter Security: TPM 2.0 Ports: 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x USB 2.0 Type-A 1 x HDMI 1.4b 1 x 3.5mm headphone/microphone combo jack 1 x SD/SDHC/SDXC card reader 1 x DC-in power jack Battery: 41Wh 3-cell Li-Polymer (up to 4 hours) Power Adapter: 65W (100-240V, 50-60Hz) Dimensions: 14.1 x 9.28 x 0.67-0.75 inches (358.5 x 235.6 x 17-19 mm) Weight: 3.66 pounds (1.66 kg) Color: Black Certifications: ENERGY STAR, EPEAT Silver Included Accessories: AC power adapter
| UPC | 884116171010 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | 64GB RAM | 2TB SSD |
| Model Name | 813BR7_v1 |
| Model Year | 2025 |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | 813BR7_v1 |
| BuiltIn Media | laptop |
| HardDrive Size | 2 TB |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | 7730U |
| Processor Series | Ryzen 7 |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Graphics Description | Integrated |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Warranty Description | 30 day seller's warranty |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 4.5 GHz |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Home, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.1"L x 9.28"W x 0.7"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, MaxxAudio Pro, Numeric Keypad, Privacy Shutter, Touchscreen |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form