| Management number | 216079355 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $360.00 | Model Number | 216079355 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Statement:Original Seal is opened for upgrade ONLY. If the computer has modifications, then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised.Brand:DellProduct Name:Dell Inspiron 15 3520 LaptopProcessor Manufacturer:IntelOperating System:Windows 11 ProProcessor Model:Intel Core i5-1235U processorProcessor Core:10 CoresProcessor Speed:Up to 4.4GHzGraphics:Intel UHD GraphicsGPU Brand:IntelGraphics Type:IntegratedScreen Size:15.6 inchesScreen Resolution:1920 x 1080 (Full HD)Type of Memory (RAM):DDR4Memory:Up to 64 GB DDR4 RAMStorage Type:SSDHard Drive:Up to 2 TB SSDWireless Connectivity:Bluetooth, Wi-Fi 6Headphone Jack:TrueBuilt-In Microphone:TrueFront-Facing Camera:TrueColor:BlackDimensions:14.11 x 0.67 x 9.27 inchesWeight:3.65 poundsPorts:2 x USB-A 3.21 x SD Card Reader1 headset (headphone and microphone combo) port1 HDMI1 SD Card Reader
| UPC | 738060723989 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Dell Inspiron 15 |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.65 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | Dell Laptop |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | LAPTOP, Webcam, Windows 11 Pro |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 4.4 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i5-1235U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Audio Output Type | Headphones |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | Mice, USB devices, HDMI devices, Bluetooth devices |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Full-size with Numeric Keypad |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11n |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.4 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Developer, Entertainment |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.11"L x 9.27"W x 0.83"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 pro |
| Other Special Features of the Product | 15.6" FHD+ Touch Screen, HD Audio, Memory Card Slot, Numeric Keypad, Wi-Fi 6 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form