| Management number | 216084337 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $244.00 | Model Number | 216084337 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
laptop
| UPC | 717308279464 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Inspiron 15 |
| Resolution | 1080p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 8 Hours |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Model Number | Dell |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | USB-C |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| WiFi Generation | 802_11_AX |
| CPU Model Number | i5-1334U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Touchscreen |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, via USB, SD card, HDMI, Wi-Fi, and Bluetooth |
| Display Technology | LED |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Full-size with numeric keypad |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11a, 802.11ac, 802.11ax, 802.11b, 802.11g, 802.11n |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.6 GHz |
| Connectivity Technology | WiFi 6, Bluetooth, USB, HDMI |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.11"L x 9.27"W x 0.75"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Built-in Copilot AI, Energy-efficient, Lightweight, Micro-edge display, Touchscreen, WiFi 6 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form