| Management number | 216064823 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $463.60 | Model Number | 216064823 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Statement:Original Seal is opened for upgrade ONLY. If the computer has modifications, then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised.Processor&Graphics Powerful Processor: Intel Core i7-1355U (up to 5.00 GHz) Powerful ProcessorPowerful Processor Model Number:1335UOperating System: Windows 11 ProGraphics:Intel Iris XeGraphics Type: IntegratedPowerful Processor Core:10-CorePowerful Processor Speed (up to):5 GHzPowerful Processor Brand: IntelSeries: Dell Inspiron LaptopScreen Size:15.6 inchesScreen Resolution:Anti-Glare LED Backlight WVA FHD (1920 x 1080) DisplayWebcam: Integrated Widescreen FHD (1080p) WebcamAudio: MaxxAudio Pro with Stereo SpeakersMemory: Up to 64GB DDR4 RAMStorage Type:SSDHard Drive: Up to 4TB SSDWireless Connectivity: Wi-Fi 6, BluetoothNumeric Keypad: TrueColor: BlackPorts & Slots:1x USB 3.2 Gen 1 Type-C1x USB 3.2 Gen 11x USB 2.01x SD Card Reader1x HDMI 1.41x Headset JackDimensions: 14.11" L x 9.25" W x 0.75" HWeight: 3.64 lbs
| UPC | 769044986182 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Dell Inspiron 15.6" Touchscreen Laptop |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.96 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | Dell Inspiron Laptop |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI 1.4 |
| BuiltIn Media | Laptop, Accessories |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 2 TB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 5 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | 1355U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, headphones, SD cards |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Generation |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Full-size with Numeric Keypad |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 year manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming, Multimedia |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.11"L x 0.75"W x 9.25"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Numeric Keypad, Windows 11 Pro, intel i7 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form