| Management number | 216104472 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $12.00 | Model Number | 216104472 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The Dell Inspiron 15 3525 is a budget-friendly 15.6-inch laptop with FHD display, AMD Ryzen 5 processor, 8GB RAM, 256GB SSD, AMD Radeon graphics and Windows 11 Home.
| UPC | 196105829049 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | 256GB SSD |
| Voltage | 240 Volts (AC) |
| Model Name | Inspiron 15 3525 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 3.71 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Documentation, Notebook, Power Adapter, Power Cord |
| Screen Finish | Matte |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 4.3 GHz |
| Video Processor | AMD |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | AMD Ryzen 5 5625U 6-core/12-thread Processor with Radeon Graphics |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | AMD R Series |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Display Technology | LED |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Disk Interface | USB-C |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon R5 |
| Graphics Description | AMD Radeon Graphics |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Connectivity Technology | HDMI, USB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming, Multimedia, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Other Special Features of the Product | Gaming |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form