| Management number | 216097282 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $335.60 | Model Number | 216097282 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor 11th Gen Intel Core i5-1135G7 Processor @ 2.40GHz(4 Cores, 8 Threads, 8M Cache, up to 4.20 GHz)Operating System Windows 11 Professional, EnglishVideo Card Intel UHD GraphicsDisplay 15.6-inch FHD (1920 x 1080) Anti-Glare LED Backlight Touch Narrow Border WVA Display DisplayHard Drive 1TB M.2 PCIe NVMe Solid State DriveMemory 32GB, DDR4Primary Battery 3-Cell Battery, 41WHr (Integrated)Wireless 802.11ac 1x1 WiFi and BluetoothCase Carbon BlackKeyboard Non-Backlit Keyboard, EnglishPorts 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x USB 2.0 Type-A 1x HDMI Out 1.4b 1x Headphone/Microphone Combination JackSlots 1 SD-card slotDimensions & Weight 14.11" L x 9.27" W x 0.83" H / Weight: 3.65 lbsCamera 720p at 30 fps HD camera, single-integrated microphoneAudio and Speakers Stereo speakers, 2 W x 2 = 4 W total
| UPC | 884116916642 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Inspiron |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 3.65 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| CPU Codename | Tiger Lake |
| CPU L2 Cache | 8 MB |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Model Number | 15 3520 |
| Power Device | integrated battery |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Notebook |
| Screen Finish | anti-glare |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 8 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i5-1135G7 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 32 GB |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | 720p HD camera |
| Compatible Devices | USB devices, external displays, mice, keyboards, Bluetooth-enabled devices |
| Display Technology | LED |
| Cellular Technology | Wifi |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Speaker Description | Stereo speakers, 4 W total |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 11 |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone |
| Keyboard Description | Non-Backlit |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 2 or more |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| CPU Model Speed Maximum | 4.2 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| LithiumBattery Energy Content | 54 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 9.27"L x 14.11"W x 0.83"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form