| Management number | 216102699 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $399.60 | Model Number | 216102699 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The Dell Inspiron 15 3530 laptop with touchscreen combines military-grade durability. The Intel 10-Core i5 processor ensures blazing-fast performance, making it easy to juggle complex programs without slowing you down. Its premium, user-friendly touchscreen delivers vibrant visuals, making it perfect for business, college, and personal use. Seamlessly run complex applications and tackle demanding creative software without missing a beat OS Windows 11 Pro 64-bit for business, work and school – Boost productivity with AI-powered features and immersive workflows CPU Intel Core i5 (10 cores, 12 threads, up to 4.6GHz) - excel at fast multitasking and heavy workloads Adaptive thermals keep the PC running smoothly and cool, using advanced algorithms and accelerometers Memory & Storage 16 GB DDR4 RAM - easy multitasking, effortless browsing and streaming 512 GB PCIe SSD - fast boot times and generous storage capacity Display & Graphics 15.6"" Touch FHD (1920 x 1080) IPS Anti-Glare Narrow Border WVA Display Dell ComfortView reduces harmful blue light emissions to protect your eyes Intel UHD Graphics enhance your professional success with crisp, stunning visuals Ports & Slots Wi-Fi 6 + Bluetooth (Gigabit speed) 1x SuperSpeed USB-C 3.2 1x SuperSpeed USB-A 3.2 1x USB-A 2.0 SD Card Reader, HDMI 1.4 Features 720p Webcam + dual digital microphone array - look and sound your best Tuned Stereo Speakers by MaxxAudio Pro - an exciting audio and cinematic experience Premium Design Dell full-size palm rest keyboard, lift-hinge design An inspiring new Carbon black look for a calmer 15 inch laptop
| UPC | 884116704553 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Dell Laptop |
| Model Year | 2025 |
| Item Weight | 3.7 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell |
| BuiltIn Media | Laptop |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 4.6 GHz |
| CPU Model Number | Core i5 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core i5 |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Graphics Ram Type | DDR SDRAM |
| Hard Disk Interface | PCIE x 16 |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 54 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.11"L x 9.27"W x 0.75"Th |
| Other Special Features of the Product | Touch Screen |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form