| Management number | 216097336 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $999.60 | Model Number | 216097336 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Experience seamless performance and stunning visuals with the Dell Inspiron 15 3530 laptop with touchscreen. Built with military-grade durability and powered by a 10-core Intel i5 processor, it handles intensive tasks and multitasking with ease. The intuitive, high-quality touchscreen makes it ideal for business, college, and personal use. Seamlessly run complex applications and tackle demanding creative software without missing a beat OS Windows 11 Pro 64-bit – designed for business, school, and work, with AI-powered tools to enhance productivity and streamline your workflow CPU Intel Core i5 (10 cores, 12 threads, up to 4.6GHz) - excels at fast multitasking and heavy workloads Adaptive thermal technology - ensures smooth, cool performance by using advanced sensors and smart algorithms Memory & Storage 64 GB DDR4 RAM - easy multitasking, effortless browsing and streaming 2 TB PCIe SSD - fast boot times and generous storage capacity Display & Graphics 15.6" Touch FHD (1920 x 1080) IPS Anti-Glare Narrow Border WVA Display Dell ComfortView reduces harmful blue light emissions to protect your eyes Intel UHD Graphics - enhance your professional success with crisp, stunning visuals Ports & Slots Wi-Fi 6 + Bluetooth (Gigabit speed) 1x SuperSpeed USB-C 3.2 1x SuperSpeed USB-A 3.2 1x USB-A 2.0 SD Card Reader, HDMI 1.4 Features 720p Webcam + dual digital microphone array - look and sound your best Tuned Stereo Speakers by MaxxAudio Pro - an exciting audio and cinematic experience Premium Design Dell full-size palm rest keyboard, lift-hinge design An inspiring new Carbon black look for a calmer 15 inch laptop
| UPC | 884116363033 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Dell Laptop |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.66 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | Core i5 |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop |
| Warranty Type | Limited, On-Site |
| HardDrive Size | 2 TB |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 4.6 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | Core i5 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories with USB, HDMI, Wi-Fi, or Bluetooth connectivity |
| Display Technology | IPS |
| Hard Disk Interface | PCIE x 16 |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Full-size chiclet keyboard with 10-key numeric keypad |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 4.6 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi, Bluetooth, USB-C, USB-A, SD Card, HDMI |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 54 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.11"L x 9.27"W x 0.75"Th |
| Other Special Features of the Product | Touch Screen |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form