| Management number | 216079715 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $12.00 | Model Number | 216079715 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Dell Inspiron 14 2-in-1 LaptopDisplay: 14" WUXGA (1920 x 1200) Touchscreen 250 nits 45% NTSC Thin Bezel DisplayCPU: Intel 5 120U 10-Core Processor (Up to 5.0 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB Intel Smart cache, 10 Cores: 2 Performance Core + 8 Efficient Core, 12 Threads)Graphics: Intel Iris Xe Graphics Memory: Upgraded to 32GB DDR5 SDRAM 4800 MHzHard Drive: Upgraded to 2TB NVMe M.2 SSDOperating System: Windows 11 ProTouchscreen: YesOptical Drive: No Optical DriveKeyboard: Backlit Keyboard, Fingerprint ReaderWireless Connectivity: Intel Wi-Fi 6E AX211 (2x2) Bluetooth: Bluetooth 5.1Camera: 1080p FHD Camera with Privacy ShutterPower: 54Wh Lithium-Ion with 65W AC AdapterPorts: 2x USB-C 3.2 Gen 1 (5Gbps), 2x USB 3.2 Gen 1 (5Gbps); 1x HDMI 1.4; 1x Headphone / microphone combo jackSize and Weight: 12.36" L x 8.90" W x 0.74" H inches, 3.77 lbsColor: Ice Blue
| UPC | 739306763127 739306762397 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Ice Blue |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | Inspiron 14 2-in-1 |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Form Factor | Convertible |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Life | 6 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Model Number | i7440 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| HardDrive Size | 2 TB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 2.9 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core 5 120U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 Family |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories |
| Display Technology | LCD |
| Memory Clock Speed | 4800 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone, Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.36"L x 8.9"W x 0.74"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Fingerprint Reader, HD Audio, Memory Card Slot |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form