| Management number | 216084755 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $179.98 | Model Number | 216084755 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Key Features and Benefits:★CPU: 1.90GHz Intel Core i7-8665U Quad-Core Processor with up to 3.8GHz speed and 8 Threads with 8MB cache memory★Memory: 16GB DDR3 RAM★Solid State Drive: 256GB PCIe M.2 Solid State Drive★Operating System: Windows 10 Professional★Display: 12.3 FHD (1920 x 1280) Touch Screen★Ports: 1 x USB 3.1 Gen 1, 1 x Type C Port, 1 x SD Card Reader, headphone Jack★Video:★ Integrated Intel UHD 620 Graphics★Audio: High Quality Speakers with headphone Jack★Media Reader: SD Card Reader★Wireless Connectivity: AC 9560 160MHz Dual Band (2x2) Wireless Adapter, Bluetooth 3.0★Built-in HD Webcam with Microphone: Yes★Bluetooth: Yes★Battery: Microsoft ACPI- Compliant Control Method Battery★Weight: 2.0 Lb



| Brand | Dell |
|---|---|
| Color | Gray |
| RAM Type | DDR3 SDRAM |
| Model Name | Dell Latitude 7200 Tablet |
| Resolution | 1080p, 4K |
| Form Factor | Tablet |
| Item Weight | 2 Pounds |
| Screen Size | 12.3 Inches |
| CPU Codename | Whiskey Lake |
| CPU L3 Cache | 8 MB |
| Chipset Type | Intel QM370 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Model Number | 7200 |
| Power Device | Type C Adapter |
| Video Output | Type C |
| BuiltIn Media | charger, Type C Adapter |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 4 |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 1.9 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Core_i7_8665U |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i7-8665U |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Bluetooth Version | 3.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 16 GB |
| Native Resolution | 1920x1280 |
| Touch Screen Type | Touch Screen |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front, video |
| Compatible Devices | USB devices, SD cards, headphones, Bluetooth-enabled devices |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | USB Type C |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Builtin |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 8th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 620 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | us |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days warranty |
| Wireless Compability | 802.11abg, 802.11ag, 802.11n |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR3 |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| CPU Model Speed Maximum | 3 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1280 |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10, Windows 10 Pro |
| Global Trade Identification Number | 00810076692388 |
| Notebook Pointing Device Description | touchscreen |
| Other Special Features of the Product | Portable |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form