| Management number | 216076185 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $89.78 | Model Number | 216076185 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Outstanding views: The gorgeous 13" Full HD display is anti-glare and features a narrow border–intelligently engineered to fit a 12" frame for lightweight mobility and a remarkable viewing experience. High-caliber construction: Built with high-end materials like Magnesium Alloy, the Latitude 7390 combines premium design with best-in-class durability.
| Brand | Dell |
|---|---|
| Voltage | 12 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | l |
| Resolution | 1080p, 4K |
| Form Factor | laptop |
| Screen Size | 13.3 Inches |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Model Number | 7390 |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 1.6 GHz |
| Video Processor | Intel |
| Operating System | Windows 10 |
| Processor Series | Intel Mobile CPU |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Hardware Interface | HDMI, Solid State Drive, USB |
| Memory Clock Speed | 3.6 GHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Connectivity Technology | Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 45 Watt Hours |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form