| Management number | 216079530 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $760.00 | Model Number | 216079530 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Designed for productivity, the Latitude 7490 Notebook from Dell provides improved security, manageability, and reliability, as well as business features. It is powered by a 1.9 GHz Intel Core i7-8650U Quad-Core processor which allows you to run multiple applications simultaneously. If you need more power, the system can be overclocked to 4.2 GHz using Intel Turbo Boost 2.0 technology. The 8GB of 2400 MHz DDR4 RAM helps to ensure smooth multitasking and also allows the computer to quickly access frequently-used files and programs.
| UPC | 884116283263 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| Voltage | 19.5 Volts |
| RAM Type | Unknown |
| Model Name | Dell Latitude |
| Model Year | 2018 |
| Form Factor | Notebook |
| Item Weight | 3.1 Pounds |
| Screen Size | 14.1 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | D&H |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Model Number | 283J2 |
| Refresh Rate | 60 |
| BuiltIn Media | Charger, Laptop, User guide |
| Control Method | Touch |
| Item Type Name | Dell Latitude 7490 Notebook with Intel i7-8650U, 8GB 256GB SSD |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 1.9 GHz |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Core i7-8650u |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Bluetooth, Ethernet, Solid State Drive |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Hard Disk Interface | Unknown |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 8 |
| Graphics Coprocessor | Intel |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Standard |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 3 Year Manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11g |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | business, personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 60 Watt Hours |
| Automatic Backup Software Included | Windows 1 Pro |
| Global Trade Identification Number | 00884116283263 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form