| Management number | 216078634 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $168.00 | Model Number | 216078634 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Dell Computers
| UPC | 884116361992 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| Voltage | 5 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | I3593-3992BLK-PUS |
| Model Year | 2019 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 4.5 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| CPU Codename | Ice Lake |
| CPU L2 Cache | 6 MB |
| CPU L3 Cache | 6 MB |
| Chipset Type | Intel UHD Graphics |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Model Number | I3593-3992BLK-PUS |
| Power Device | [AC Adapter] |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop |
| Screen Finish | anti-glare |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | stereo speakers |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 5 |
| CPU Model Number | Core i3-1005G1 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 10 |
| Processor Series | 1.2GHz Cortex A8 Processor |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | 72-Pin EDO SIMM Memory |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Built-in HD (1366 x 768) webcam |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories via USB, HDMI, Wi-Fi, and Bluetooth |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | HDMI |
| Memory Clock Speed | 3.4 GHz |
| Cellular Technology | Wifi |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| CPU Model Generation | 10th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Standard QWERTY laptop keyboard |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | HDD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Microphone Form Factor | built-in |
| Optical Storage Device | BD-R |
| CPU Model Speed Maximum | 3.4 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| LithiumBattery Energy Content | 6 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 30"L x 30"W x 6"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Notebook Pointing Device Description | touchpad |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form