| Management number | 216122782 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $12.00 | Model Number | 216122782 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
●The Dell 16 Touchscreen Laptop is built for reliable performance and everyday productivity. Powered by the Intel Core 7 150U 10-core processor, it delivers responsive computing for multitasking, office work, data analysis, and professional applications.●The 16-inch FHD+ (1920 × 1200) touchscreen display features a 16:10 aspect ratio, providing more vertical viewing space for documents and workflows. With 300 nits brightness and Dell ComfortView technology, the display offers clear visuals while helping reduce eye strain during extended use.●Designed for modern connectivity and collaboration, this laptop includes USB-C with Power Delivery and DisplayPort, a full-size backlit keyboard with numeric keypad, an HD webcam, and dual speakers—making it a dependable choice for work, study, and remote communication.●Statement: Original Seal is opened for upgrade ONLY. If the computer has modifications, then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised.GENERAL INFORMATIONBrand: DellSeries: Dell 16 inch 2026 New LaptopColor: Carbon BlackOperating System: Windows 11 ProProcessorModel: Intel Core 7 150UNumber of Cores: 10Number of Threads: 12Base Frequency: 1.8 GHzTurbo Frequency: 5.4 GHzCache RAM: 12 MBDisplayDisplay: 16 inches, Touchscreen, FHD+ (1920x1200), WVA, IPS, 300 nitsMemory & StorageCapacity: DDR5 5600MHzStorage: Gen 4 SSDWirelessRealtek Wi-Fi 6E RTL8852CE, 2x2, 802.11ax, MU-MIMO, Bluetooth wireless cardFeaturesEnglish Backlit, Copilot Key Keyboard, Numeric KeypadHigh-capacity battery / 80% in 60 minutesAudio and Speakers(2) Tuned SpeakersIntegrated Widescreen FHD (1080p) Webcam with Dual Digital Microphone Array with Temporal Noise Reduction enabledPorts1 x HDMI 1.42 x USB 3.2 Gen 1 Type-A1 x USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) Type-C w/ DP 1.4, PD1 x SD Card Reader1 x Universal Audio Jack1 x Power Jack1 x Wedged-shaped lock slotPhysical SpecificationsWidth: 9.87 inchesWidth: 14.05 inchesHeight: 0.64-0.78 inchesWeight: 4.37 lbs
| UPC | 738060664275 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | 32 GB DDR5 | 1 TB SSD |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | Dell Inspiron 16 Laptop |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 16 Inches |
| CPU L3 Cache | 12 MB |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Model Number | Dell 16 Laptop |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | Accessories, Dell 16" Touchscreen Laptop |
| Audio features | 2 Tuned Speakers |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 1.8 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | Core 7 150U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core 7 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR5 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers |
| Display Technology | FHD+ |
| Hardware Interface | Bluetooth, HDMI |
| Memory Clock Speed | 5600 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Dual Digital Microphone Array with Temporal Noise Reduction enabled |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| CPU Model Speed Maximum | 5.4 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Developer, Entertainment |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 300 Nit |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.06"L x 0.72"W x 9.86"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Pro |
| Other Special Features of the Product | 16inch FHD+ Touchscreen Display, Backlit Keyboard with Numeric Keypad, Copilot Key, High-Capacity Battery & 80% in 60 minutes, Windows 11 Pro |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form