| Management number | 216130193 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $84.00 | Model Number | 216130193 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
PRODUCT OVERVIEWUpgraded Configuration: Its seal box is opened during the upgrade for better performance. This computer comes with 4GB RAM and 128GB SSD Key Specifications:Screen Size (inches): 14Screen Resolution: 1920 x 1080Touch Screen: NO2-in-1 Design: NOProcessor (CPU): Intel Celeron N4500System Memory (RAM): 4GB RAM Storage: 128GB SSD Graphics Type: IntegratedGraphics: Intel UHD GraphicsOperating System: Windows 11 SPorts: 1 x HDMI 1.4,1 x USB-A 2.0, 1 x USB-A 3.2, 1 x USB-C 3.2,1xHeadphone JackBacklit Keyboard: NOFingerprint Reader: NOConectivity: WiFi 5 and Bluetooth 5.0Battery: 3-cell Lithium-ionDimensions (inches): 12.8 x 8.54 x 0.71Weight (lbs): 2.87
| UPC | 197105563773 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Asus Vivobook |
| Resolution | 1080p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 2.9 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Asus |
| Model Number | Asus Vivobook |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | 14" Black Bag |
| HardDrive Size | 128 GB |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | Intel Celeron N4500 |
| Operating System | Windows 11 S |
| Processor Series | Celeron |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Non-Touch |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, headphones, printers, wireless keyboards, wireless mice, wireless headphones |
| Display Technology | LCD |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| CPU Model Generation | 8th Gen |
| Graphics Description | Intel UHD Graphics |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| CPU Model Speed Maximum | 1.1 GHz |
| Connectivity Technology | WiFi 5, Bluetooth 5.0 |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | Multimedia, Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.8"L x 8.54"W x 0.71"Th |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form