| Management number | 216126366 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $256.00 | Model Number | 216126366 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
PRODUCT OVERVIEWDetailed Configuration:Substantial high-bandwidth 16GB RAM to smoothly run your games and photo- and video-editing applications, as well as multiple programs and browser tabs all at once. A flash-based 512GB SSD has no moving parts, resulting in faster start-up times and data access, no noise, and reduced heat production and power draw on the battery.Key Specifications:Screen Size (inches): 16Screen Resolution: 1920 x 1200Touch Screen: NO2-in-1 Design: NOProcessor (CPU): Intel Core i7 1355USystem Memory (RAM): 16GB RAM Storage: 512GB SSD Graphics Type: IntegratedGraphics: Intel Iris Xe GraphicsOperating System: Windows 11 HomePorts: 1xUSB 3.2 Gen 1 Type-C ,2xUSB 3.2 Gen 1 Type-A,1xUSB 2.0 Type-A,1xHDMI 1.4,1xCombo Audio Jack,1xDC-InBacklit Keyboard: YESFingerprint Reader: NOConectivity: WiFi 6E and Bluetooth 5.3Battery: 3-cell Lithium-ionDimensions (inches): 14.12 x 9.82 x 0.78Weight (lbs): 4.14
| UPC | 197105808164 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Asus Vivobook |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 4.14 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Asus |
| Model Number | Asus Vivobook |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Mouse |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 1.7 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| CPU Model Number | Intel Core i7 1355U |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i7 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | Wireless Mouse, External Display, Keyboard, Storage Devices, Printers, Other USB/HDMI devices, Bluetooth devices |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Description | Intel Iris Xe Graphics |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Connectivity Technology | WiFi 6E, Bluetooth 5.3 |
| Ram Memory Maximum Size | 40 GB |
| Specific Uses For Product | Multimedia, Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.12"L x 9.82"W x 0.78"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form