| Management number | 216078040 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $251.60 | Model Number | 216078040 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The seal is opened just for upgrade.Descriptions Mighty light, the ASUS Vivobook 16 gives you a larger Nano Edge screen without compromising portability. Easily get what you need done with the Intel i7-1355U processor and Intel Iris Xe graphics. Built with performance hybrid architecture designed for intelligent performance, optimized creating, and enhanced tuning. Experience transformational GPU and integrated graphics to support fluid designing for creators and rich gaming experiences.Product Key FeaturesProcessor:Intel i7-1355U Processor 1.7 GHz (12MB Cache, up to 5.0 GHz, 10 cores, 12 Threads)Graphics: Intel Iris X GraphicsMemory: 16GB DDR4 MemoryHard drive: 1TB PCIe SSDDisplay:16-inch, IPS (1920 x 1200) LCD display, 60Hz refresh rate, 300nitsWireless connectivity: Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 1*1 + Bluetooth 5.3External ports: USB 3.2 Gen 1 Type-C | 2 USB 3.2 Gen 1 Type-A | USB 2.0 Type-A | HDMI 1.4 | Combo Audio Jack | DC-InFront-Facing Camera:Yes, 720p HD Webcam Resolution (front)Microphone: Built- in MicrophoneSecurity Features:Privacy cameraColour:BlackWidth x Depth x Height: 14.12"x 9.82"x 0.78"Weight: 4.14 lbsOperating System: Windows 11 HomeBundle: TWE Wireless Earbuds.
| Brand | ASUS |
|---|---|
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | ASUS Vivobook 16 Laptop |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 16 Inches |
| Battery Life | 8 Hours |
| Manufacturer | ASUS |
| Model Number | Intel |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | TWE Wireless Earbuds |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 1.7 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 1355U |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i7 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other accessories with USB, HDMI, or wireless connectivity options. |
| Display Technology | LCD |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Connectivity Technology | USB 3.2 Gen 1 Type-C, USB 3.2 Gen 1 Type-A, USB 2.0 Type-A, HDMI 1.4, Combo Audio Jack, DC-In, Wi-Fi, Bluetooth |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business/Office, Student/Academic, Multimedia |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.12"L x 9.82"W x 0.78"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form