| Management number | 216129553 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $224.00 | Model Number | 216129553 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 199393308593 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Color | Blue |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | Vivobook |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1920x1200 |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 16 Inches |
| CPU Codename | amd_r_series |
| CPU L3 Cache | 8 MB |
| Display Type | IPS |
| Manufacturer | ASUS |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Graphics |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | amd_r_series |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | AMD R Series |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, headphones, microphones, printers, and other accessories that use HDMI, USB, WiFi, or Bluetooth connections. |
| Display Technology | IPS |
| CPU Model Generation | Zen 5 |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Standard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | sdram |
| CPU Model Speed Maximum | 4.5 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 48 GB |
| Specific Uses For Product | AI Powered |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14"L x 9.9"W x 1"Th |
| Other Special Features of the Product | AI Powered |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form