| Management number | 216128074 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $239.60 | Model Number | 216128074 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
ASUS Vivobook 15.6" FHD IPS Laptop, Intel Core 5 120U
| UPC | 195553738897 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | ASUS Vivobook |
| Resolution | 1080p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 6 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | ASUS |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | ASUS Vivobook |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Docking Station, MicroSD Card, Type-C Data Cable, 3-in-1 Charging Cable, Cleaning Cloth |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 1.4 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| CPU Model Number | Intel Core 5 120U |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other USB/HDMI-compatible accessories; wireless devices via Bluetooth or Wi-Fi |
| Display Technology | IPS |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Numeric Keypad |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 19"L x 11"W x 2"Th |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form