| Management number | 216115606 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $171.60 | Model Number | 216115606 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Disclaimer: We specialize in computers with customized configurations. The factory box may be opened to install the upgrades to achieve the specifications as advertised. The modified product is professionally tested and resealed.PC Series: ASUS Vivobook Go 15 LaptopDisplay: 15.6" FHD (1920 x 1080) IPS Anti-Glare 250 nits, 45% NTSC, Thin Bezel LCDProcessor: AMD Ryzen 5 7520U 4-Core (Base Clock 2.1GHz, Up to 4.3GHz, 4 cores, 8 threads, 4MB L3 Cache)Graphics: AMD Radeon Graphics Memory: Upgraded to 16GB LPDDR5 5500 MHz SDRAMStorage: Upgraded to 512GB NVMe M.2 SSDKeyboard: Full-size with NumpadCommunications: Realtek Wi-Fi 5 (1x1) and Bluetooth 5Camera: 720p HD Camera with Privacy ShutterAudio: Sonic MasterOperating system: Windows 10 HomePorts & Slots: 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C support 5Gbps, 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A support 5Gbps, 1x USB 2.0 Type-A, 1x HDMI 1.4, 1x Headphone/Microphone Combo Jack, 1x Coaxial plug Power JackBattery: 3 Cell 42Wh, (Up to 8hours non-gaming battery life).Size and Weight: 14.19 x 9.15 x 0.70 inches, 3.59 lbsColor: Cool Silver45W AC Adapter, ONT 32GB USB Drive included
| UPC | 757129087459 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Color | Cool Silver |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | Vivobook Go 15 |
| Model Year | 2025 |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 6 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | ASUS |
| Memory Speed | 5500 MHz |
| Model Number | E1504FA-WH |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 2.1 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | AMD Ryzen 5 7520U |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Processor Series | Ryzen 5 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Memory Clock Speed | 5500 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.19"L x 9.15"W x 0.7"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form