| Management number | 216140725 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $3,759.38 | Model Number | 216140725 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Ready to kickstart your imagination? Meet ASUS V16 — your all-access pass to unbounded worlds of gaming and creativity. It features a futuristic design with uber-cool details — like the Turbo Blue keyboard backlight — that make it stand out from the crowd. Powered by an Intel® Core™ 7 processor and NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 GPU, the V16 delivers an immersive gaming experience with unparalleled performance and stunning graphics. Whether you’re conquering virtual realms or unleashing your newfound creativity, the V16 is your gateway to limitless possibilities.
| UPC | 197105919303 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | V16 |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 4.3 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| CPU Codename | 240H |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | ASUS |
| Model Number | V3607VM-ES74 |
| Refresh Rate | 144 |
| BuiltIn Media | Powercord and Adapter, User Guide, V3607VM-ES74 |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 5.2 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | INTEL CORE CORE 7 240H |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Intel Core 7 |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | DDR5 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other USB/Bluetooth/Wi-Fi compatible accessories |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | USB 3.0 |
| CPU Model Generation | 7th Gen |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 Year |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| CPU Model Speed Maximum | 2.5 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Display Resolution Maximum | WUXGA (1920 x 1200) Pixels |
| Hard Disk Rotational Speed | 10000 RPM |
| LithiumBattery Energy Content | 63 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.06"L x 0.87"W x 9.87"Th |
| Global Trade Identification Number | 00197105919303 |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Wifi |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form