| Management number | 216122948 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $76.02 | Model Number | 216122948 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
This pre-owned or refurbished product has been professionally inspected and tested to work and look like new. How a product becomes part of Amazon Renewed, your destination for pre-owned, refurbished products: A customer buys a new product and returns it or trades it in for a newer or different model. That product is inspected and tested to work and look like new by Amazon-qualified suppliers. Then, the product is sold as an Amazon Renewed product on Amazon. If not satisfied with the purchase, renewed products are eligible for replacement or refund under the Amazon Renewed Guarantee.
| UPC | 656942592655 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Model Name | TUF-GTX1660TI-T6G-EVO-GAMING |
| Item Weight | 12 Ounces |
| Manufacturer | Asus |
| BuiltIn Media | TUF-GTX1660TI-T6G-EVO-GAMING, speedsetup manual |
| GPU Clock Speed | 2 GHz |
| Video Processor | NVIDIA |
| Graphics Card Ram | 6 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Compatible Devices | Desktop |
| Memory Clock Speed | 1750 MHz |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti |
| Graphics Description | ASUS TUF Gaming NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti EVO TOP Edition Graphics Card with 1536 CUDA Cores, 192-bit Memory Interface, 12 Gbps Memory Speed, and Boost Clock of 1800 MHz in OC mode |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Item Dimensions L x W | 8.1"L x 4.9"W |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| Graphics Card Interface | PCI-Express x16 |
| Display Resolution Maximum | 7680x4320 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form