| Management number | 216133263 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $799.60 | Model Number | 216133263 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||





| UPC | 197105869561 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Color | Gray |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | TUF F16 |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 4.58 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | ASUSTeK COMPUTER INC. |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Model Number | TUF F16 |
| Refresh Rate | 165 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | ASUS TUF F16 Gaming Laptop |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 8 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 16 |
| Processor Speed | 5.2 GHz |
| Total Usb Ports | 5 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 14650HX |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 Family |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 8.00 |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | No Touchscreen |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that use USB, HDMI, Thunderbolt, Wi-Fi, or Bluetooth connections |
| Display Technology | LCD |
| Memory Clock Speed | 4800 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5050 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| Memory Slots Available | 2 |
| Connectivity Technology | Ethernet |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 90 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 13.94"L x 10.59"W x 1.07"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form