| Management number | 216128297 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $167.99 | Model Number | 216128297 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
ASUS Nvidia GeForce RTX 3060 12GB
| UPC | 656942143598 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Model Name | ROG Strix RTX 3060 OC Edition |
| Item Weight | 12 Ounces |
| Manufacturer | ASUS |
| Number of Fans | 3 |
| GPU Clock Speed | 2 GHz |
| Video Processor | NVIDIA |
| Graphics Card Ram | 12 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Compatible Devices | Desktop |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 3060 |
| Graphics Description | NVIDIA GeForce RTX 3060 with 12GB GDDR6 graphics memory |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| Graphics Card Interface | PCI Express 4.0 |
| Display Resolution Maximum | ROG-STRIX-RTX3060-O12G-GAMING |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form