| Management number | 216133258 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $1,187.60 | Model Number | 216133258 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Statement:Original Seal is opened for upgrade ONLY. If the computer has modifications, then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertisedSpecificationsBrand: ASUSColor: GreyDisplay Type:LEDOperating System: Windows 11 ProProcessor Model: AMD Ryzen 9 8940HXGraphics Type: DedicatedProcessor Cores: 16-coreGraphics: NVIDIA GeForce RTX 5070 TIScreen Size:16 InchesMaximum Resolution:WQXGA 1900 x 1200 pixelsRefresh Rate:165HzSystem Memory RAM Speed: 5600 MHzMemory: Up to 64GB RAMType of Memory (RAM): DDR5Hard Drive:Up to 4TB SSDStorage Type: SSDWireless Networking: WiFi 6EWireless Connectivity: BluetoothFront-Facing Camera: YesBuilt-In Microphone: YesDimension: 13.94"L x 10.39"W x 0.89"H, 5.51 poundsPorts:1 x HDMI 2.12 x USB-A 3.21 x USB-C 3.21 x RJ451 x Thunderbolt 41 x Headphone/mic combo
| UPC | 197105300156 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Color | Eclipse Gray |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | Gaming Laptop |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 5.51 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | ASUS |
| Model Number | ASUS Strix G16 |
| Refresh Rate | 165 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, Accessories |
| Screen Finish | Glossy |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 16 |
| Processor Speed | 5.3 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | 8940 HX |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Ryzen 9 |
| Audio Output Type | Headphones |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 12 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR7 |
| Native Resolution | 1900 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | No Touchscreen |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, headphones, and other accessories with compatible ports or wireless connectivity options. |
| Display Technology | LED |
| Memory Clock Speed | 5600 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 8th Generation |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Microphone |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 Year |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Memory Slots Available | 2 |
| CPU Model Speed Maximum | 5800 MHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Developer, Entertainment, Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1900x1200 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 13.94"L x 0.89"W x 10.39"Th |
| Automatic Backup Software Included | Microsoft Office |
| Other Special Features of the Product | 165 hz, Backlit Keyboard, GeForce RTX 5070 Ti, Numeric Keypad, amd ryzen 9 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form