| Management number | 216129705 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $1,191.60 | Model Number | 216129705 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
ASUS ROG Strix G16 Gaming Laptop, GeForce RTX 5070 Ti 12GB DDR7, AMD Ryzen 9 8940HX
| UPC | 195553050494 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Color | Gray |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | ASUS ROG Strix G16 |
| Item Weight | 5.5 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | ASUS |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Model Number | ASUS ROG Strix G16 |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| HardDrive Size | 2 TB |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 16 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| CPU Model Number | AMD Ryzen 9 8940HX |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Ryzen 9 |
| Graphics Card Ram | 12 GB |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 12GB GDDR7 |
| Graphics Description | Dedicated |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Display Resolution Maximum | 1900x1200 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 19"L x 13.4"W x 3.5"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form