| Management number | 212253329 | Release Date | 2026/04/06 | List Price | $304.04 | Model Number | 212253329 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The brand new 40 series ProArt has arrived. With an all-new slim 2.5 slot small form factor design the ASUS ProArt GeForce RTX™ 4070 OC Edition 12GB is now ready for any case and any environment you find yourself in. From 3D rendering to video and photo editing, you'll be sure to have all the power in the smallest package possible.
| UPC | 197105301566 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Model Name | RTX4070|OC |
| Item Weight | 2.2 Pounds |
| Manufacturer | ASUS |
| BuiltIn Media | ASUS Velcro Hook & Loop, Collection card, PROART-RTX4070-O12G, Speedset up Manual, Thank you card |
| GPU Clock Speed | 2565 MHz |
| Video Processor | NVIDIA |
| Antenna Location | Gaming, Office, Professional |
| Graphics Card Ram | 12 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6X |
| Compatible Devices | Desktop |
| Memory Clock Speed | 2565 MHz |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| Graphics Description | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| Warranty Description | 3 Year Warranty |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI |
| Graphics Card Interface | PCI-Express x16 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form