| Management number | 212255723 | Release Date | 2026/04/06 | List Price | $36.00 | Model Number | 212255723 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Powered by AMD® 3rd Gen Ryzen™ processors, the ASUS Pro A520M-C II/CSM commercial motherboard provides enhanced enterprise level features, including comprehensive system protection, 24/7 stability & reliability, an improved management suite with ASUS Control Center Express, ASUS Corporate Stable Model complimentary advance replacement, and a guaranteed long product life cycle for reliable sourcing and support.
| UPC | 195553250092 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| USB 20 | 2 |
| Platform | Windows 10 |
| CPU Model | Ryzen 5 |
| Model Name | PRO A520M-C II/CSM |
| Item Weight | 0.87 Kilograms |
| Chipset Type | AMD A520 |
| Manufacturer | ASUS |
| Model Number | PRO A520M-C II/CSM |
| Item Type Name | Motherboards |
| Number of Ports | 9 |
| Total Usb Ports | 6 |
| Processor Socket | Socket AM4 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Total SATA Ports | 1 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| Memory Clock Speed | 4400 MHz |
| Warranty Description | 3 Years |
| Compatible Processors | AMD Ryzen 3000 Series, AMD Ryzen 4000 G-Series, AMD Ryzen 5000 Series |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 4 |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 1 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form