| Management number | 212253778 | Release Date | 2026/04/06 | List Price | $116.04 | Model Number | 212253778 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
ASUS Motherboard Prime B860-PLUS-CSM
| Brand | ASUS |
|---|---|
| Platform | Windows 11 |
| Model Name | PRIME B860-PLUS-CSM |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Weight | 0.8 Kilograms |
| Chipset Type | Intel B860 |
| Manufacturer | ASUS |
| Model Number | 90MB1KA0-M0EAYC |
| Number of Ports | 25 |
| Total Usb Ports | 13 |
| Processor Socket | LGA1851 |
| Total PCIe Ports | 3 |
| Total SATA Ports | 12 |
| Compatible Devices | Server, workstation, high-performance PC |
| Memory Clock Speed | 8200 MHz |
| Compatible Processors | Intel Core Ultra (Series 2) |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Memory Slots Available | 1 |
| Graphics Card Interface | PCI-Express x16 |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 256 GB |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x H | 12.01"L x 9.61"W x 1.93"H |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form