| Management number | 216098470 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $359.60 | Model Number | 216098470 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Key Features and Benefits:CPU:Intel Core Ultra 7 155H Processor (16 Cores, 22 Threads, 24 MB Cache, Up to 4.8 GHz Max Turbo Frequency)Memory: Up to 64GB DDR5 RAMHard Drive: Up to 2TB PCIe M.2 Solid State DriveOperating System: Windows 11 ProGraphics:Intel Arc GraphicsFront Ports :1 x USB 3.2 Gen2x2 Type-C2 x USB 3.2 Gen2 Type-A2 x Thunderbolt 4 Type-C w/ DisplayPort 1.41 x USB 3.2 Gen 2 Type-A1 x USB 2.0 Type-A2 x HDMI 2.1 (TMDS)1 x RJ45 LAN1 x DC-inWireless Connectivity:Wi-Fi 6EDimensions: 4.60 x 4.40 x 1.46 inchesWeight: 1.10 poundsColor: Black
| UPC | 197105867109 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | NUC 14 Pro |
| Style Name | Ultra 7 155H |
| Manufacturer | ASUSTeK COMPUTER INC. |
| Model Number | NUC 14 Pro |
| Video Output | HDMI, Thunderbolt 4 with DisplayPort |
| BuiltIn Media | ASUS Desktop |
| Item Dimensions | 4.61 x 4.41 x 1.46 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 16 |
| Processor Speed | 4.8 GHz |
| Total Usb Ports | 7 |
| CPU Model Number | 155H |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Mobile CPU |
| Graphics Ram Type | DDR5 RAM |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Hardware Interface | Ethernet, HDMI, USB |
| Memory Clock Speed | 4800 MHz |
| Additional Features | Wireless |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel Arc Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Buttons |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| Memory Slots Available | 2 |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI |
| Connectivity Technology | Ethernet |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 512 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Premium |
| Display Resolution Maximum | 3840 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Cache Memory Installed Size | 16 GB |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form