| Management number | 216125946 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $1,091.60 | Model Number | 216125946 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| Brand | ASUS |
|---|---|
| Color | Eclipse Grey |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | ASUS ROG Strix G18 (2025) |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Netbook |
| Item Weight | 7.5 Pounds |
| Screen Size | 18 Inches |
| Chipset Type | Amd |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Asus |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Refresh Rate | 240 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | AMD |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | 2-speaker system with Smart Amplifier Technology |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 16 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | NVIDIA |
| WiFi Generation | Wifi 6e |
| CPU Model Number | AMD Ryzen™ 9 8940HX Processor 2.4GHz (80MB Cache, up to 5.3GHz, 16 cores, 32 Threads) |
| Has Color Screen | No |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | AMD A Series |
| Audio Output Type | Integrated speakers |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR7 |
| Native Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Touch Screen Type | Non-Touch |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that use USB, HDMI, or wireless connectivity options. |
| Display Technology | IPS |
| Memory Clock Speed | 5600 |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | AMD Ryzen 9-8940HX |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Chiclet, Backlit |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Warranty Description | 1 year limited |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Optical Storage Device | NO |
| CPU Model Speed Maximum | 5.3 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-fi 6E |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 2560x1600 |
| Maximum Display Brightness | 500 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 64 GB |
| LithiumBattery Energy Content | 45 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.71"L x 11.57"W x 0.91"Th |
| Other Special Features of the Product | 18" 2.5K 240Hz 2560 x 1600, WQXGA Nebula Display, 4-Zone RGB Backlit With Copilot key, NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form