| Management number | 216104707 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $12.00 | Model Number | 216104707 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The brand new ASUS Dual GeForce RTX 4070 SUPER is now here. Now with the all-new Ada Lovelace architecture, this video card comes with NVIDIA DLSS 3, 4th generation tensor cores, and much more. The ASUS DUAL RTX 4070 has the latest generation of Axial tech fans and a 2.56-slot design for compatibility, cooling, and superior performance.
| UPC | 197105442986 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Model Name | DUAL-RTX4070S-12G |
| Item Weight | 2.1 Pounds |
| Manufacturer | ASUS |
| BuiltIn Media | Adapter cable (1 to 2), Collection card, DUAL-RTX4070S-12G Graphcis card, Speedsetup manual, thank you card |
| Number of Fans | 2 |
| GPU Clock Speed | 2505 MHz |
| Video Processor | NVIDIA |
| Antenna Location | Business, Gaming, Office, Professional |
| Graphics Card Ram | 12 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6X |
| Compatible Devices | Desktop |
| Memory Clock Speed | 2505 MHz |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4070 SUPER |
| Graphics Description | ASUS Dual GeForce RTX 4070 SUPER with 12GB GDDR6X, NVIDIA DLSS 3, 4th Gen Tensor Cores, 3rd Gen RT Cores, Axial-tech Fan Design |
| Warranty Description | 3 Year Warranty |
| Item Dimensions L x W | 10.5"L x 5.3"W |
| Video Output Interface | VGA |
| Graphics Card Interface | PCI-Express x16 |
| Display Resolution Maximum | 7680x4320 Pixels |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form