| Management number | 216141762 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $12.00 | Model Number | 216141762 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Runs ChromeOS, with Google AI — The fast, secure operating system built by Google comes with AI tools to make hard work feel easy. Write like a pro, design unique backgrounds, and reimagine photos with enerative AI. Get the best of Google AI for 12 months at no cost- Chromebook Plus comes with 12 months of the Google One AI Premium plan including Gemini Advanced and Gemini in Gmail, Docs, and more to boost your productivity and creativity. Plus, you get 2 TB of secure cloud storage from Google One. Runs ChromeOS, with Google AI- The fast, secure operating system built by Google comes with AI tools to make hard work feel easy. Write like a pro, design unique backgrounds, and reimagine photos with generative AI. Powered by Intel Core i3-1215U processor, 8GB RAM, and 128GB UFS storage. 14-inch Full HD NanoEdge anti-glare display for clear visuals. Up to 10 hours of battery life for uninterrupted work or play. Multiple I/O ports including USB 3.2, HDMI, and audio jack for versatile connectivity.



| UPC | 198361896827 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Color | Gray |
| RAM Type | SDRAM |
| Model Name | CX34 |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1080p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.2 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | ASUS |
| Model Number | i3-1215U |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Adapter |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 128 GB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 3.8 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i3-1215U |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | Core i3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Touchscreen |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | Laptop, Monitor, Keyboard, Mouse, Storage Device, Audio Device |
| Display Technology | LED |
| Wireless Technology | 802.11ax |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel i3-1215U |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad, Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | Onboard ONLY |
| Optical Storage Device | No |
| CPU Model Speed Maximum | 4400 MHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi 6, Bluetooth 5.4 |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 8.44"L x 12.85"W x 0.75"Th |
| EU Spare Part Availability Duration | 90 Days |
| Other Special Features of the Product | Support Stylus |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form