| Management number | 212354143 | Release Date | 2026/04/06 | List Price | $31.56 | Model Number | 212354143 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The ASUS RP-AX56 is a 2x2 dual-band WiFi 6 range extender that provides 80MHz bandwidth and 1024-QAM for dramatically faster wireless connections to every corner of your home. In addition to whole-home WiFi, when used with AiMesh routers, RP-AX56 can extend those AiMesh routers′features.
| UPC | 192876641958 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Color | Not Obtainable (No) |
| Frequency | 2 GHz |
| Model Name | RP-AX56 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Weight | 0.42 Pounds |
| Manufacturer | ASUS |
| Model Number | RP-AX56 |
| BuiltIn Media | Quick Start Guide, RP-AX56 Router, Warranty Card |
| Mfr Part Number | RP-AX56 |
| Number of Ports | 2 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Security Protocol | WPA2-PSK, WPA3-SAE, WPA-Enterprise, WPA2-Enterprise, RADIUS |
| Compatible Devices | Router |
| Data Transfer Rate | 1800 Megabits Per Second |
| Frequency Band Class | Dual-Band |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 2 years warranty |
| Wireless Compability | 802.11a, 802.11ac, 802.11ax, 802.11g, 802.11n |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form