| Management number | 215158968 | Release Date | 2026/04/12 | List Price | $1,399.60 | Model Number | 215158968 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Behold the ASUS Ascent GX10 Personal AI Supercomputer, a revolutionary force echoing the power of NVIDIA DGX Spark with its cutting-edge NVIDIA GB10 Superchip. Unleashing petaflop-scale AI on your very desktop, this marvel ignites the potential of developers, AI researchers, and data scientists, fostering local AI breakthroughs with unparalleled performance and ingenuity.


| UPC | 199291183124 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Color | Stellar Gray |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | GX10-GG0010BN |
| Model Year | 2026 |
| Resolution | 4K |
| Item Weight | 3.3 Pounds |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Manufacturer | ASUS |
| Memory Speed | 6400 MT/s |
| Model Number | GX10-GG0010BN |
| BuiltIn Media | GX10-GG0010BN, Power Adapter, Power Cord |
| Cooling Method | Fan |
| Item Dimensions | 5.91 x 5.91 x 2.01 inches |
| Power Plug Type | Type B - 3 pin (North American) |
| Processor Brand | NVIDIA |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 3.8 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | GB10 |
| Operating System | NVIDIA DGX OS |
| Processor Series | Cortex |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Power Consumption | 240 Watts |
| Compatible Devices | Keyboard, Monitor, Mouse |
| Hardware Interface | Bluetooth 5, Ethernet, HDMI, USB 3.2 Gen 2×2 |
| Additional Features | 128GB RAM, NVIDIA ConnectX-7 SmartNIC, NVIDIA GB10 Superchip, Stackable Magnetic Feet, Ubuntu Linux OS |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Blackwell GPU |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Buttons |
| RAM Memory Installed | 128 GB |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11.be, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5x |
| Video Output Interface | HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 4 GHz |
| Connectivity Technology | 10G LAN, Bluetooth 5.4, HDMI, USB, Wi-Fi 7 |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Specific Uses For Product | AI Development, AI Research, Machine Learning |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form