| Management number | 216076876 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $320.00 | Model Number | 216076876 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Explore all the possibilities with Vivobook S 16 Flip OLED, the convertible laptop that gives you 360° of freedom. Feel the formidable power of its 13th Gen Intel® Core™ H-series processor. Treat your eyes to the gorgeous visuals on its WUXGA (1920 x 1200) NanoEdge touchscreen and Corning® Gorilla® Glass NBT™ scratch-resistant covering. Capture all your greatest ideas using the 4096 pressure-level stylus (stylus sold separately). Take it to the limit and let the good times roll with Vivobook S 16 Flip! *The actual transfer speed of USB 3.0, 3.1, 3.2 (Gen 1 and 2), and/or Type-C will vary depending on many factors including the processing speed of the host device, file attributes and other factors related to system configuration and your operating environment.
| UPC | 197105109032 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Color | Midnight Black |
| Voltage | 19 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Vivobook S 16 Flip |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 1080p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 4.2 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| CPU L1 Cache | 1 MB |
| CPU L3 Cache | 18 MB |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Asus |
| Memory Speed | 3200 Microhertz |
| Model Number | TP3604VA-DS51T |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Palmrest, Powercord & Adapter, TP3604VA-DS51T, User guide |
| Screen Finish | Glossy |
| Series Number | 3604 |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Built-in speakers and headphones output |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 12 |
| Processor Speed | 4.7 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | I5-13500H |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i5 |
| Total PCIe Ports | 2 |
| Touchpad Feature | standard touchpad |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, audio devices, printers, etc. |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | HDMI, USB, USB 2.0, USB 3.0, USB Type C |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Includes built-in speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13 |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit Chiclet |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1YR International*/Eligible for 1YR free Domestic ADP upon registration with 1-way free shipping/2-way FREE shipping for standard hardware warranty repair |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Slots Available | 1 |
| Microphone Form Factor | Integrated microphone |
| Optical Storage Device | No Drive |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.7 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Hard Disk Rotational Speed | 5400 RPM |
| Maximum Display Brightness | 300 Nit |
| Cache Memory Installed Size | 18 GB |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 50 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 13.98"L x 0.77"W x 9.94"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Home |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchscreen with ASUS Pen 2.0 stylus support |
| Other Special Features of the Product | Stylus |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form