| Management number | 216519465 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $29.20 | Model Number | 216519465 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Introducing the Astro Tools 78344M 10pc 3/8" Drive Mid-Length Pinless Universal Impact Socket Set. These versatile sockets feature a pinless construction that's less floppy than the completion after extended use with 6-point design that offers a deeper hex and inner socket depth while maintaining a mid-size overall length for better maneuverability. Unlike traditional universal sockets that use pins for articulation, the 78344M utilizes a pinless design, allowing a full 360° of freedom for the head to swivel and angle with a longer service life. Constructed from forged Chromoly (CRO-MO) steel, these impact sockets are built for heavy-duty use and backed by Astro Tools' simple lifetime warranty. The set covers the most popular 3/8" drive metric sizes from 10mm to 19mm, with overall lengths ranging from 68mm to 80mm (2-5/8" - 3-1/8").
| UPC | 745227083923 |
|---|---|
| Brand Name | AP Astro Pneumatic Tool Company |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Weight | 3.5 Pounds |
| Drive System | 3/8" Square Drive |
| Finish Types | Metal |
| Manufacturer | Astro Pneumatic Tool |
| Model Number | 78344M |
| Material Type | Chrome Molybdenum Steel |
| Item Type Name | Astro Tools 78344M 10pc 3/8" Drive Mid-Length Pinless Universal Impact Sockets - Metric |
| Number of Pieces | 10 |
| Bit Compatibilities | 3/8" drive fasteners, 10-19mm |
| Included Components | 10pc 3/8" Drive Mid-Length Pinless Universal Impact Sockets - Metric |
| Drive Bit Shank Style | pinless |
| Manufacturer Warranty Description | Manufacturer Warranty |
| Global Trade Identification Number | 00745227083923 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form