| Management number | 212255616 | Release Date | 2026/04/06 | List Price | $34.78 | Model Number | 212255616 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Product Description ASRock 870iCafe Socket AM3/AMD 870/SATA3/A&GbE/ATX Motherboard From the Manufacturer ASRock 870iCafe Socket AM3/AMD 870/SATA3/A&GbE/ATX Motherboard
| Brand | ASRock |
|---|---|
| USB 20 | 6 |
| Platform | Windows 10 |
| Chipset Type | AMD 870 |
| Manufacturer | ASRock |
| Model Number | 870ICAFE |
| Total Usb Ports | 8 |
| Processor Socket | Socket AM3 |
| Compatible Devices | Desktop |
| Memory Clock Speed | 1333 MHz |
| SPDIF Connector Type | Optical |
| Compatible Processors | AMD Athlon, AMD Sempron |
| RAM Memory Technology | DDR3 |
| Memory Slots Available | 4 |
| Graphics Card Interface | PCI, PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Main Power Connector Type | 8-pin |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Global Trade Identification Number | 04711140875507 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form