| Management number | 215158877 | Release Date | 2026/04/12 | List Price | $36.00 | Model Number | 215158877 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Socket: AM5 Ryzen 9000 / 8000 / 7000 Series Processors Chipset: AMD A620A Form Factor: MicroATX Memory Specifications 1: 2 x DDR5 Memory Specifications 2: Dual Channel DDR5 Memory Technology. - 2 x DDR5 DIMM Slots - Supports DDR5 non-ECC, un-buffered memory up to 6800+(OC)* - Maximum capacity of system memory: 128GB - Supports Extreme Memory Profile (XMP) and EXTended Profiles for Overclocking (EXPO) memory modules Power Phase: 4+1+1 Power Phase, Dr.MOS for Vcore GPU functionality: Integrated AMD RDNATM graphics (Actual support may vary by CPU). Graphics Output: HDMI, D-Sub [PCIE] 1 PCIe 4.0 x16 【PCIE x 1】2 PCIe 3.0 x1 OC: [SLI] - Cross Fire: Sound Function: Realtek ALC897 7.1 CH HD Audio Codec, Nahimic Audio USB 2.0: 8 USB 2.0 (4 Rear, 4 Front) USB 3.2 Gen1 (USB3.0) 5Gb/s) 1 x USB 3.2 Gen1 Type-C (Front), 6 x USB 3.2 Gen1 (4 Rear, 2 Front) 【Thunderbolt 4 Header】- [SATA3] 2 M.2 Slots: 1 x Hyper M.2 (PCIe Gen4x4), 1 x Ultra M.2 (PCIe Gen3x4 & SATA3) 【M.2 Slot Heat Sink】 M.2 Wi-Fi: 1 x M.2 Key E for WiFi Wireless LAN (Wi-Fi) LAN: Gigabit LAN 10/100/1000 Mb/s Realtek RTL8111H LED: Polychrome SYNC
| Brand | ASRock |
|---|---|
| Platform | Windows 10, Windows 11 |
| CPU Model | Ryzen 7 |
| Model Name | A620A |
| Chipset Type | AMD A620 |
| Manufacturer | ASRock |
| Model Number | A620AM-HVS |
| Number of Ports | 20 |
| Total Usb Ports | 4 |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| Total PCIe Ports | 3 |
| Total SATA Ports | 2 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| Memory Clock Speed | 6800 MHz |
| Warranty Description | 3 Years Manufacturer |
| Compatible Processors | AMD Ryzen 9000, AMD Ryzen 8000, AMD Ryzen 7000 |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 64 MB |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form