| Management number | 213850915 | Release Date | 2026/04/12 | List Price | $30.93 | Model Number | 213850915 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Effortlessly illuminate any outdoor space with Armacost Lighting's RibbonFlex Pro 120 Volt White Outdoor LED Strip Lights. The flexible LED tape light operates at 120V and can be plugged directly into a standard outlet without a LED power supply. IP67 rated waterproof LED strip lights are perfect for low voltage landscape lights, pool area lighting, and deck or patio lighting.
| UPC | 810976032918 |
|---|---|
| Color | 2700K |
| Theme | Space |
| Seasons | Autumn, Spring, Summer, Winter |
| Voltage | 120 Volts |
| Wattage | 35 watts |
| Occasion | Christmas, Engagement, Housewarming, Wedding, Winter Holidays |
| Brand Name | Armacost Lighting |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Length | 16.4 Feet |
| Item Weight | 2.13 Pounds |
| Light Color | Warm White |
| Manufacturer | Armacost Lighting |
| Model Number | 139430 |
| Power Source | Corded Electric |
| Material Type | Plastic |
| Product Style | Modern |
| Control Method | Touch |
| Item Type Name | 2700K |
| Controller Type | Touch Control |
| Item Dimensions | 197 x 2.14 x 0.3 inches |
| Number of Items | 1 |
| White Brightness | 2100 Lumens |
| Color Temperature | 2700 Kelvin |
| Light Source Type | LED |
| Additional Features | Dimmable, Water Resistant, Waterproof, Weather Resistant |
| Included Components | 120V Outdoor Light Kit |
| Indoor Outdoor Usage | Outdoor |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Number of Light Sources | 60 |
| Manufacturer Warranty Description | 3 year limited. |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form