| Management number | 212361990 | Release Date | 2026/04/06 | List Price | $118.40 | Model Number | 212361990 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The perfect desktop storage innovation for your most sensitive information, the Padlock DT FIPS delivers the ultimate data security in a wide variety of storage capacities. Software-Free, 100% hardware-based 256-bit AES XTS encrypted, onboard keypad PIN authenticated, and ultra-fast USB 3.2 (3.0) data transfer speeds. All Data is encrypted on the fly and the device’s PINs and Data remain encrypted while the drive is at rest. Completely cross-platform compatible and OS agnostic; the Padlock DT FIPS thrives with Windows, Linux, Mac, Android, and Chrome. It also thrives where software-based encrypted devices can't function such as embedded systems, diagnostic machinery, and equipment in possession of a powered USB port and storage file system. All internal componentry is protected from physical tampering with a layer of hardened epoxy, and its firmware is locked down, preventing any modifications which make it immune to malware attacks such as BadUSB. Meets the U.S. government standards for information technology and computer security. NIST FIPS 140 is the cryptography standard program required by the US federal government for protection of sensitive data.
| UPC | 708326915144 |
|---|---|
| Brand | Apricorn |
| Color | black |
| Model Name | ANVX-500GB 23957832 |
| Read Speed | 1000 Megabytes Per Second |
| Form Factor | 2.5-inch |
| Media Speed | 1000 megabytes per second |
| Manufacturer | Apricorn |
| Model Number | ANVX-500GB |
| BuiltIn Media | unit |
| HardDrive Size | 5E+2 GB |
| Number of Items | 1 |
| Installation Type | External Hard Drive |
| Compatible Devices | Desktop, Laptop, Smartphone, Mac |
| Data Transfer Rate | 1000 Megabytes Per Second |
| Enclosure Material | NAND flash |
| Additional Features | Hardware-based Encryption, Provision Lock with Unattended Auto Lock |
| Hard Disk Interface | USB 3.2 |
| Warranty Description | 3 year manufactuer |
| Hard Disk Description | Solid State Drive |
| Hard Disk Form Factor | 2.5 Inches |
| Hardware Connectivity | Solid State Drive |
| Connectivity Technology | USB Type-C |
| Digital Storage Capacity | 500 GB |
| Specific Uses For Product | Ruggedized/Industrial, High-Performance Computing, Cross-Platform Compatibility |
| Cache Memory Installed Size | 500 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form