| Management number | 213911941 | Release Date | 2026/04/12 | List Price | $52.43 | Model Number | 213911941 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The Apple Watch Series 6 is a cutting-edge wearable device that combines sleek design with advanced features. Boasting a vibrant always-on display, it offers comprehensive health and fitness tracking capabilities, including blood oxygen monitoring and ECG functionality. With a powerful S6 dual-core processor, it ensures smooth performance and responsiveness. The Series 6 also introduces new watch faces and a variety of customizable bands, allowing users to personalize their experience. This latest iteration showcases Apple's commitment to innovation and excellence in the realm of smartwatches.
| UPC | 649661745945 |
|---|---|
| Brand | Apple |
| Color | Silver Stainless Steel Case |
| Shape | Square |
| Band Color | white |
| Model Name | Watch Series 6 |
| Sport Type | Cycling, Fitness, Running, Swimming, Walking, Yoga |
| Style Name | White Sport Band |
| Screen Size | 1.8 Inches |
| Display Type | AMOLED |
| Manufacturer | Apple Computer |
| Model Number | Series 6 40mm Steel |
| Battery Power | 265.9 Milliamp Hours |
| BuiltIn Media | Charging Cable |
| Warranty Type | Limited |
| Item Type Name | smartwatch |
| Controller Type | Push Button |
| Item Dimensions | 7 x 4 x 5 inches |
| Target Audience | Unisex Adult |
| Battery Capacity | 265.9 Milliamp Hours |
| Metrics Measured | Calories Burned, Distance, Sleep Duration |
| Operating System | WatchOS |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Band Material Type | Silver,Stainless Steel |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Compatible Devices | Smartphone |
| Additional Features | Accelerometer, Activity Tracker, GPS |
| Cellular Technology | Unlocked |
| Battery Average Life | 15 Hours |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | 5 GHz Radio Frequency |
| Age Range Description | Adult |
| Communication Feature | Notification |
| Human Interface Input | Dial, Touchscreen |
| Supported Application | Phone, Sleep Monitor |
| Water Resistance Depth | 50 Meters |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Compatible Phone Models | Samsung Galaxy S6 |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| GPS Geotagging Functionality | Yes |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form