| Management number | 216141764 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $360.00 | Model Number | 216141764 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The MacBook Pro "Core i9" 2.4 16-Inch (2019, Scissor Keyboard) is powered by a 14 nm, 9th Generation "Coffee Lake" 2.4 GHz Intel "Core i9" processor (I9-9880HK), with eight independent processor "cores" on a single silicon chip, a 16 MB shared level 3 cache, 64GB of onboard 2666 MHz DDR4 SDRAM and 512GB of onboard flash storage as well as dual graphics processors -- an AMD Radeon Pro 5500M with 4 GB of dedicated GDDR6 memory and an Intel UHD Graphics 630 graphics processor that shares memory with the system. Externally, this notebook has an integrated 720p FaceTime HD webcam, a "new Magic Keyboard" with a "redesigned scissor mechanism... including 4 arrow keys in an inverted-T arrangement" as well as a customized "Touch Bar" with a separate esc key and a separate "Touch ID" sensor, and a gigantic "Force Touch" trackpad. Additionally, it has a high-resolution LED-backlit 16.0" widescreen 3072x1920 (226 ppi, 500 nits) "Retina" display with True Tone technology and the option of setting the refresh rate, and a integrated battery that provides an Apple estimated 11 hours of runtime. Connectivity includes 802.11ac Wi-Fi, Bluetooth 5.0, four "Thunderbolt 3" ports (USB-C connector), and a 3.5 mm headphone jack.



| Brand | Apple |
|---|---|
| Color | Space Gray |
| RAM Type | DDR3 SDRAM |
| Model Name | MacBook Pro |
| Model Year | 2019 |
| Resolution | 4K, 720p |
| Form Factor | Notebook |
| Screen Size | 16 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Apple Computer |
| Model Number | Mvvm2ll/a |
| BuiltIn Media | Webcam |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Core i9 |
| Operating System | Mac OS |
| Processor Series | Intel Core i9 |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Graphics Ram Type | DDR3 SDRAM |
| Native Resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Hard Disk Interface | ATA |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Warranty Description | 90 Days |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR3 |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Multimedia |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 0.33 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 17.5"L x 13.1"W x 4.1"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form